Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 9111095



*

nr 911 1095


Nils Asp

(1916-1987), Sverige


Nils Asp (1916-1987), Båtar, Signerad -67, 270/310, subject: 26x39,


WOOD ENGRAVING, Nils Asp (1916-1987), Båtar, Signerad -67, 270/310, motivet: 26x39


Nils Asp, Swedish painter, graphic artist, draughtsman, born 1916 in Stockholm, dead 1987 .

Estimate:

400

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday September 15 2014
at 19:37:29


  • Bid history
Time Bidder Bid
15/9 13:50:23 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Nils Asp

Nils Asp, Swedish painter, graphic artist, draughtsman, born 1916 in Stockholm, dead 1987 .

Read more about Nils Asp
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: båtar etsningar grafik linoleumsnitt marin marinmotiv nils asp svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsnitt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:28
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:33
  • 6053 ETCHING
    Pål Svensson. Signed, numbered 22/40. Sheet: 52x39..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:19




Ladda ner broschyr